Awilix, czyli nocą nie jesteś bezpieczny (Conquest build)

Dodane przez  Erkaes 06.02.2016 (15:36)

Awilix
Podstawowe informacje
ocena
BógAwilix42327
Kupione przedmioty
Podstawowe
Na początek
Niezbędne itemy
Relikty
Reklama
Umiejetności
Summon Suku
1234567891011121314151617181920
Feather Step
1234567891011121314151617181920
Moonlight Charge
1234567891011121314151617181920
Gravity Surge
1234567891011121314151617181920
Opis Buildu
Wprowadzenie


Awilix, bogini księżyca. Asasyn przez wielu uważany za najgorszego w grze. Ba, sam do niedawna tak twierdziłem. Okazuje się, że w odpowiednich rękach Awilix zmienia się w maszynę zniszczenia, która swoją potęgą przewyższa nawet takie top-picki na rankedach jak Serqet czy Thora.

Ten poradnik powstał w oparciu o moje ogólne doświadczenie w grze asasynami, jak i doświadczenie podczas gry Awilix.

To jak, zaczynamy?
Plusy i Minusy
Plusy (+):
+ Wysoka mobilność
+ Penetracja
+ Ogromne obrażenia
+ Całkiem niezła przeżywalność


Minusy (-):
- Brak lifesteal'a
- Awilix jest manożerna
- Wymaga praktyki
- Jeden źle wycelowany skill i boga już nie zabijemy
Umiejętności

1. Summon suku / Przyzwanie Suku
Umiejętność ta jest głównym sposobem poruszania się naszej bogini. Po naciśnięciu klawisza 1 gra zabierze nam określoną liczbę many (50/55/60/65/70) i przyzwie nam... kotka, na którego Awilix chyżo wsiada i ujeżdża. Ważne jest to, że samo wskoczenie na pumę nie powoduje przejścia skilla na cooldown. Dopiero zeskok z Suku włącza cd na tej umiejętności. Wciskając prawy przycisk myszy możemy zejść z Suku i wciąż być w stanie użyć tej umiejętności ponownie, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.
Sam kot zwiększa nam szybkość chodzenia o 25%, ale znacznie spowalnia nasze ruchy na boki. Trzeba się przyzwyczaić, że gdy chcemy skręcić, musimy zrobić to myszką, a nie strzałkami. Chyba, że już tak robisz, wtedy... punkt dla ciebie!


2. Feather Step / ...pierzasty krok?
Moim zdaniem jest to największy as w rękawie Awilix i jej najlepsza umiejętność, aczkolwiek użycie jej wymaga nieco praktyki. Jak ta moc działa?
Aby dokładnie poznać możliwości skilla Awilix musimy znać jej basic attack progression (ciąg ataków bazowych)
Ciąg ataków Awilix składa się z trzech ciosów. Po tych trzech ciosach ciąg zaczyna się od nowa.
Pierwszy atak zadaje 1x obrażeń
Drugi atak zadaje 0,75x obrażeń
Trzeci atak zadaje 1,25x obrażeń.
No dobra, ale po co mi to?
Drugi skill Awilix działa w następujący sposób: Awilix przeskakuje za plecy ostatniego wroga, którego uderzyła w przeciągu ostatnich 1,5s. W zależności od tego, którym z kolei atakiem podstawowym go uderzyła, zmienia się siła tego skilla. I tak oto jeśli Awilix uderzyła wroga:
- Pierwszym atakiem, moc zadaje 1x obrażeń temu wrogowi.
- Drugim atakiem, to moc zadaje 1,5x obrażeń wrogowi i wszystkim przeciwnikom niedaleko celu
- Trzecim atakiem, to moc zadaje 2x obrażeń jednemu wrogowi.
W zależności od sytuacji możemy użyć tej mocy po określonym ataku bazowym, aby uzyskać odpowiedni efekt. Sam osobiście prawie zawsze używam tej umiejętności po drugim ataku, aby zadać obrażenia nie tylko bogowi, ale też np. minionom (gdy gankujemy linię). Na ziemi pojawia się wtedy małe koło pokazujące zasięg skilla, więc nie sposób jest się pomylić. Jak już pisałem, umiejętność ta wymaga praktyki.


3. Moonlight Charge / Księżycowa szarża
Kiedyś bardzo słaby skill, jakiś czas temu dostał niezłego buffa i stał się przydatny. Jest to podstawowy atak dystansowy Awilix, może służyć zarówno do pozbycia się minionów, jak i dobicia ewakuującego się boga. Kiedy trafimy przeciwnika z boku lub od tyłu, jest on podrzucony w górę (knockback). Idealnie zgrywa się on z naszym ultem (o którym za chwilę), jednak ma też inne zastosowanie. Podrzucony w górę przeciwnik nie może ani uciekać, ani nas atakować. Dzięki temu mamy idealną okazję, aby zaatakować wroga atakami bazowymi (a potem oczywiście dobić skillem nr 2). Z tą umiejętnością wiąże się największy błąd, jaki popełniają początkujący gracze Awilix - używają go tylko do ulta / dobijania. A ta umiejętność sprawdza się wyśmienicie jako umiejętność do rozpoczęcia walki (engage).


Ultimate: Gravity Surge / Grawitacyjny przypływ
Ostateczna umiejętność Awilix. Po jej użyciu najbliższy bóg, który znajduje się obecnie w powietrzu, jest przez nią przyciągany prosto w łapy naszej bogini (do tego bije dmg... to wszyscy wiemy). Działa to zarówno na bogów, którzy podskoczyli z własnej woli (Anhur, Bacchus, Serquet, Bastet, Neith, Hou Yi), jak też na tych podrzuconych np. przez Herculesa tudzież He Bo. Grając przeciwko Awilix bogowie wymienieni przeze mnie linijkę wyżej są praktycznie pozbawieni swojej ucieczki / mobilności. Ale nawet gdy wróg nie jest w powietrzu, użycie ulta w trakcie walki ma sens - zwiększa nam on bowiem Szybkość ataku i moc fizyczną. Więc polecam używać go na bogach znajdujących się w powietrzu, ale gdy użyjesz go na bogu "naziemnym" (bo np. spudłowałeś z 3.) to nic staconego.


Pasyw: Initiative / (przejaw mojej twórczości) Dominująca
Jesli Awilix zaatakuje jako pierwsza, zyskuje 30% mocy na krótki czas. Ten pasyw nie wymaga wyjaśnienia.


No dobrze, teraz przedstawię wam moje ulubione Combo do atakowania wrogów:

Propozycja numer 1:
Skill 1 ---> Bazowe Ataki ---> Skill 2 ----> Skill 3 ----> Ultimate ----> Bazowe ataki


Najprostsza z możliwych kombinacji. Używamy suku aby "wskoczyć" do walki (aktywujemy pasyw) atakujemy wrogów dwoma bazowymi atakami, używamy Feather Step, aby przeskoczyć wrogowi za plecy, używamy księżycowej szarży by go podrzucić, i kończymy ultem, ewentualnie dalszymi basicami, jeśli nieprzyjaciel przeżył.
PORADA: Dobrze jest mieć przy sobie sprint, aby umożliwić sobie ucieczkę (moc ucieczkową zużywamy do rozpoczęcia walki).

Propozycja nr 2:
Bazowe ataki ---> Skill 2 ---> Skill 3 ---> Ultimate ---> Bazowe ataki


Ta kombinacja jest trudniejsza do wykonania, bo musimy zakraść się do wroga bez skilla. Dobra opcja przy, np., gankowaniu niczego niespodziewającego się wroga. Używamy dwóch bazowych ataków, Feather Step, Moonlight Charge, Ulti, bazowe ataki.
PORADA: W tej sytuacji Summon Suku warto zostawić sobie do ewentualnej ucieczki / pościgu.

Propozycja nr 3:
Ultimate ---> Skill 3 ---> Bazowe ataki ---> Skill 2


Ta kombinacja ma sens tylko wtedy, gdy mamy w drużynie dobrą duszyczkę, która podrzuci wroga w powietrze za nas, tudzież sam się zapomni i podskoczy.
PORADA: Niektórzy wrogowie mogą być trudni do trafienia z ulta, gdy skaczą z własnej woli (np. Bastet). Jeśli nie trafisz z ulta, nie goń jej na upartego. Chyba, że masz 101% pewności, że w jungle nie kryje się wsparcie.
Przedmioty

Warrior Tabi - podstawowy item każdego gracza, nie wyobrażam sobie builda bez butów. Nie wybrałem Ninja Tabi, bo Awilix nie potrzebuje szybkości ataku, ważniejsza jest moc i penetracja.


Jotunns' Wrath - Bardzo dobry, bardzo ważny przedmiot. 20% cdr, penetracja, sporo mocy fizycznej. Wszystko, czego Awilix potrzebuje w jednym przedmiocie!


Titan's Bane - Kolejna dawka penetracji, aby nawet tanki i wieże nie były dla nas żadnym wyzwaniem!


Mail of Renewal - Z racji braku jakiejkolwiek kradzieży zdrowia, moim zdaniem, jest to must have dla Awilix. Sporo HP, trochę HP5, odnowa HP i MP przy killu lub asyście, a do tego więcej CDR. No żyć, nie umierać!


Shifter's Shield - Mocno niedoceniany, rzadko używany przedmiot. Daje nam sporo mocy fizycznej (60 przy naszym życiu na poziomie ponad 50%, 40 przy życiu poniżej 50%), do tego sporo defensywy, zarówno fizycznej, jak i magicznej (Po 20 przy życiu powyżej 50%, po 40 przy życiu poniżej 50%).


Magi's Blessing - Moim zdaniem (...znowu) absolutny must have. Ten build nie zawiera pewnego reliktu o nazwie Purification / Oczyszczenie. W związku z tym ten przedmiot może zadecydować o naszym życiu lub respawnie. Do tego daje kolejną porcję HP i defensyw.

RELIKTY:
(Z braku nowych ikonek zamieszczam te stare)


Sprint
Świetny relikt (o ile relikty mogą take być :>), pierwszy, który biorę. Zwiększa prędkość chodzenia. Dobry zarówno do ucieczki, jak i do gonienia uciekającego boga.


Teleport
Do kupienia jako drugi - dzięki możliwości szybkiej podróży po całej mapie (dzięki wardom) relikt ten umożliwia łatwe gankowanie, niszczenie wież lub też bronienie własnych struktur.


Purification
Od biedy możemy zamiast teleportu wybrać oczyszczenie, a zamiast Magi's Blessing kupić inny item, ale nie to tylko w ostateczności (Ares w drużynie wroga)
Praca zespołowa
Tutaj krótko i na temat - Awilix sprawdza się w grze zespołowej tak na 3+. Co prawda może unieruchomić wroga, podrzucić go, tudzież przyciągnąć do drużyny przy pomocy swojego ulta. Jej odrzut, jak również i unieruchomienie (stun) na 0,6s. nie raz uratuje życie sojusznika uciekającego przed wrogiem. Czasami można też poświęcić swój Sprint i pomóc nieszczęśnikowi w ucieczce.

Aczkolwiek Awilix zyskuje skrzydła, gdy w drużynie znajduje się bóg z podbiciem (Knockback). Z tego powodu Awilix świetnie współpracuje z następującymi postaciami (w kolejności od najlepszego do najgorszego, ale wciąż przydatnego)Mała notka: Sylvanus Xing Tian są na końcu listy, bo najczęściej podrzucają wielu bogów jednocześnie i ciężko jest wybrać oraz trafić odpowiedni cel.
Junglowanie
Jak każdy asasyn, Awilix została stworzona do junglowania. Nie będę rozpisywał się na temat taktyk na nową mapę, ale przyjrzyjmy się kilku uniwersalnym poradom:

1. Zaczynamy od kupna Bumba's Mask, pierwszego poziomu butów, dwóch potek HP i jednego warda. Idziemy pomóc z mana buffem graczowi na solo, jednak gdy wybija godzina 00:00 i rozlega się dźwięk "Minions have spawned" stawiamy warda w miejscu (1). Dopiero potem idziemy do Mana Buff Camp (2).
.

2. Stawiamy wardy w miejscach (1) i (3) tak często, jak tylko możemy (no chyba, że mid robi to sam lub mamy kłopoty finansowe). Dzięki temu znamy ruchy ich junglera, wiemy np. w której jungli (lewej czy prawej) się aktualnie znajduje. Znamy też rotacje osoby na środkowej linii.

3. Nie zapominajmy o buffach dla sojuszników. To bardzo ważne. Pomagamy solo z mana buffem i midowi z red buffem. Nie zbieramy tych buffów dla siebie - nawet w późniejszej fazie gry.

4. Grajmy agresywnie, ale w granicach zdrowego rozsądku. Nie lecimy ślepo za killem, lepiej jest odpuścić i przeżyć niż zabić wroga, ale zginąć samemu podczas egzekucji. Musimy wyrobić sobie "instynkt". Zadać sobie pytania:
a) Czy na pewno dam radę go zabić?
b) Czy nie zabiją mnie miniony / wieża / cokolwiek innego?
c) Czy gdzieś w pobliżu mój cel nie ma wsparcia?

5. Słuchajmy drużyny. Częściej pomagajmy graczom, którzy grają gorzej, tym lepszym trochę mniej, ale - BROŃ BOŻE! - nie poświęcajmy się dla gracza, który nie ma bladego pojęcia o grze (mówię tu o naprawdę beznadziejnych przypadkach). Gdy będziemy ginąć razem z graczem, który radzi sobie gorzej nie zyskamy ani dobrych statystyk, ani sympatii sojuszników. Jeśli widzimy, że nawet z naszą pomocą nie ma szans na uratowanie linii, wtedy lepiej jest pomóc tym lepszym graczom zniszczyć ich wieże i potem wspólnymi siłami ratować straconą linię.
Podsumowanie
Dzięki wielkie za uwagę. Starałem się tu przekazać całą moją wiedzę na temat wspaniałej postaci jaką jest Awilix. Chociaż gram nią od niedawna, to wiem, że będzie to długa i owocująca współpraca. Jest ona najczęściej wybieranym junglerem jeśli chodzi o rankedy.

Mam nadzieję, że przekonałem was do tej postaci. Jeśli nie - trudno. Nie wszystkim musi podobać się to samo. Zdaję sobie sprawę, że jest to postać trudna, postać, której trzeba się nauczyć. Jestem jednak przekonany, że początkujący gracze odwiedzający SmiteBuild coś wynieśli z tego poradnika.

Jest to mój pierwszy poradnik na polskiej scenie Smite, więc proszę o wyrozumiałość i konstruktywną krytykę ;)


Reklama

Komentarze


avatarihjasty (908)
4. Grajmy agresywnie, ale w granicach zdrowego rozsądku. Nie lecimy ślepo za killem, lepiej jest odpuścić i przeżyć niż zabić wroga, ale zginąć samemu podczas egzekucji. Musimy wyrobić sobie "instynkt". Zadać sobie pytania:
a) Czy na pewno dam radę go zabić?
b) Czy nie zabiją mnie miniony / wieża / cokolwiek innego?
c) Czy gdzieś w pobliżu mój cel nie ma wsparcia?

Ten punkt wraz z podpunktami powinny za każdym razem wyskakiwać na całe okno jak się smitebuilda odpala. Build jak przetestuje to dam znać, działa to na arenie czy lepiej sobie odpuścić? Poradnik fajny ode mnie leci 5 dowiedziałem się ciut więcej o junglowaniu jak widziałem.
06.02.2016 (17:55)
avatarErkaes (4)
Nie daję pewności, że jest to najlepszy build na arenę, ale spróbować nie zaszkodzi.
06.02.2016 (18:26)
avatarNirwel (139)
Awilix nie grałem, ale za to służyłem nie raz jako podbicie dla niej, więc tylko tutaj mogę poradzić że dobre combo ma jeszcze z
-bacchusem, baaardzo dobrze nam szło takie combo, oczywiście jak się trafi z jego skoku
-gebem - chyba trochę trudniejsze(dla awilix), ale z jakąś 80% skutecznością robiliśmy
-wukongiem dużo tak nie supportowałem, ale też dałoby rade, podobnie z vamaną

I nie zgodziłbym się co do ostatniego miejsca dla sobka gdyż zapewne miałeś na myśli jego 2, natomiast combo z jego 1 to istny koszmar dla przeciwników, właśnie gorzej to wyglądało z sylvanusem, miałem okazję robić to combo i przeważnie kończyło się przyciągnięciem tanka, bo to oni stoją od frontu w teamfightach, a jak sylvek wbija z blinka to wyrzuci powiedzmy tych 3 w górę i już ciężej trafić nasz cel swoim ulti.

Co do buildu to słyszałem że hydra's lament też się nieźle sprawuje na awilix razem z jej 2 zapewne wyrządza niezłą krzywdę papierom. Może dobra alternatywa na arenę? albo mniejsze mapki.
06.02.2016 (18:48)
avatarErkaes (4)
Oops... na końcu listy mieli być Sylv i Xing. Sobek miał być wyżej. Mój błąd, dzięki za uwagę, już poprawiam :).
06.02.2016 (18:53)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany/zarejestrowany Zarejestruj się!