[E-Sport] Podsumowanie 7 tygodnia Summer Split

Dodane przez  Ryszardzislaw 01.07.2015 (21:03)

 

Summer Split SPL dobiegło końca! Oczywiście mowa o fazie grupowej. 7 tygodni rozgrywek już za nami, nie obyło się bez niespodzianek i naprawdę ciekawych spotkań. Większość podsumowywałem dla Was na bieżąco, po każdym tygodniu z osobna. Dziś na deser zestawienie najczęściej pickowanych na daną rolę i banowanych bogów. Dziękuję Wam, że byliście ze mna przez ten cały czas i wspieraliście mnie. Przyznam szczerze, że nie raz denerwowały mnie Wasze częste pytania, ale starałem sie opanować emocje i na nikogo nie "nawrzeszczeć". Dzięki mnie do tej pory każdy z Was zarobił prawie 1700 FP (o ile obstawialiście tak jak ja oczywiście), a to jeszcze nie koniec! Artykuł dotyczący fazy finałowej SPL pojawi się w odpowiednim czasie, nie martwcie się. ;) Wstęp czas zakończyć i zaprosić Was do właściwej treści podsumowania minionego tygodnia. A jest co podsumowywać!

 

 

 

Drużyna do tej pory znana jako TRIG eSports 25 czerwca rozwiązała umowę ze swoim dotychczasowym sponsorem i zastąpiła go Paradigmem. Powodów tej decyzji miało być kilka, nowy sponsor i trener są ponoć bardziej niezależni od władz organizacji niż poprzednicy. Skład Paradigmu nie zmienił się, występują tam tacy gracze jak: Xaliea (solo), QvoFred (jungle), Funballer (adc), Trixtank (support) i Lawbster (midlaner, kapitan zespołu). Menadżerem teamu niezmiennie pozostaje Zimpstar, który jest jednocześnie rezerwowym. Paradigm pod nową nazwą odniosło ubiegłego tygodnia dwa zwycięstwa nad London Conspirancy, ale czy zmiana sponsora pomoże im osiągnąć coś więcej podczas finałów Summer Split dowiemy się już niebawem.

 

 

 

Dignitas mając jako rezerwowego tylko swojego trenera- Barna rozglądali się za nowym hunterem, po tym jak ich team opuścił YOUNGBAE i znaleźli go dość szybko. Po tym jak Upcoming zaliczyło nieudany (znów) występ na SPL ich drużynę opuścił iRens, który już cztery dni później stał się oficjalnym członkiem Team Dignitas. iRens jest 16-letnim holendrem, sprawiającym wrażenie solidnego gracza z niedoszlifowanym jeszcze potencjałem. Był on też niewątpliwie najjaśniej świecącą gwiazdą spośród Upcoming Stars. Być może Dignitas otworzy przed nim możliwość doszlifowania swojego talentu i pomoże mu stać się jeszcze lepszym graczem. Dla Dignitasów jest to moim zdaniem krok też nienajgorszy. Wymienili oni bowiem weterana bez chęci do gry na młodzika, który tych chęci ma dużo, a przede wszystkim idzie z duchem czasu w przeciwieństwie do YOUNGBAE, który jakby zatrzymał się w czasie gdy sięgał ze swoimi kolegami z obecnego Paradigmu po mistrzostwo na Smite Launch Tournament. Jak bardzo iRens wpasuje się w skład Dignitasów będziemy mieli okazję dowiedzieć się już niedługo -podczas kwalifikacji do Fall Split SPL.

 

 

Powyżej zamieszczam tabelkę przedstawiającą bilans drużyn biorących udział w Summer Split SPL. 3 najlepsze drużyny każdego regionu wezmą udział w fazie finałowej Summer Splitu, a 3 najgorsze będą musiały zagrać w kwalifikacjach, aby wziąć udział w następnej edycji SPL. Drużyny z finałów oraz dwie pozostałe dostają się tam automatycznie. A teraz krótki opis konfrontacji minionego tygodnia.

 

0-2 

Tak jak przepowiadałem Epsilon raczej nie miało problemów z dwukrotnym pokonaniem lekko rozsypanych Dignitas. Po raz kolejny świetną grę jako jungler pokazał Adapting, który moim zdaniem był jednym z najlepszych graczy Summer Splitu w Europie. W drugim meczu tejże rywalizacji mogliśmy być świadkami czegoś, co jeszcze nigdy nie miało miejsca podczas SPL. Mianowicie myślę tutaj o fakcie posiadania Thora i Serqet w tej samej drużynie. Thor na solo spisał się jednak nie najgorzej i pomógł drużynie w odniesieniu kolejnego zwycięstwa. Jeśli chodzi o drużynę, w której skład wchodzi dwóch Polaków, to ich nowy tymczasowy ADC -Barn nie spisał się najlepiej. Dłużej jednak jak już wspomniałem nie będzie musiał być grającym trenerem i będzie mógł skupić się na swojej poprzedniej pracy. Jak będą wyglądal "odnowieni" Dignitasi dowiemy się już podczas kwalifikacji do Fall Splitu.

 

 

0-2 

Eager w pierwszym meczu na początku się trochę męczyło, ponieważ zdawali się być zbyt pewni siebie. Jednak po przegrupowaniu sił i udanym teamfighcie wszystko wróciło do normy i mecz na korzyść pierwszych podczas tej edycji SPL pogromców C9. Drugi mecz to hisoria podobna, początkowe prowadzenie Cognitive, następnie kilka udanych akcji ze strony Eager, odzyskanie kontroli w grze (głównie dzięki kombo ultów medusy+poseidona) i wygrana. To, że Eager wygra, to było raczej pewne. Nie sądziłem jednak, że będą się męczyć aż tak z jedną z najsłabszych drużyn tej edycji SPL. Czyżby miało to oznaczać powrót formy Cognitive? A może niewidzialne póki co kłopoty Eager? Przekonamy się już wkrótce.

 

 

2-0 

Starcie najsłabszych drużyn europejskich. "Słabość" tą było widać w obu meczach gołym okiem, co prawda również tu miały miejsce ciekawe teamfighty i indywidualne akcje, lecz widoczny był brak tego ogrania. TheNightsWatch w obu meczach przejęło inicjatywę od początku meczu a mimo wszystko nie potrafiło dość szybko starć tych zakończyć. Powalenie tytana było dla nich zadaniem naprawdę męczącym i czasochłonnym. Gamehuntera lubię i dlatego mam nadzieję, że NightsWatch zakwalifikują sie do następnej edycji SPL. Upcoming Stars natomiast po tym co pokazali podczas Spring Splitu, jak i teraz powinni sobie dać spokój z występami na SPL i wyjechać na (nie)zasłużone wakacje.

 

1-1 

STAŁO SIĘ! Pierwsza wygrana Enemy eSports na SPL w 2015 roku stała się faktem! Po 22 porażkach podczas tegorocznej Smite Pro League Enemy stwierdziło, że starczy im przegrywania i zrobili to. Wygrali mecz. Ponadto mecz wygrali z przeciwnikiem nie byle jakim, Legion jest bowiem drużyną, która sprawiała problemy takim teamom jak SoloMid (ponad 50minutowa batalia), czy AFK. Powiedzmy jednak parę słów o wygranych, bo o "przegranych się nie mówi". Enemy eSports przede wszystkim dobrze zaczęli, dwa szybkie kille na midzie i solo dały im przewagę, której już nie zmarnowali i pilnując swojej przewagi wygrali pierwszy mecz tej konfrontacji. Drugie starcie to sytuacja odwrotna. Legion nie dopuścił do uzyskania przewagi we wczesnym etapie gry przez Enemy eSports i skutecznie przejął kontrolę nad spotkaniem ostatecznie je wygrywając. Zwycięstwo Enemy eSports to niespodzianka, lecz na pewno większą niespodzianka nie będzie, gdy nie przejdą oni przez kwalifikacje i w następnej edycji SPL udziału nie wezmą.

 

 

 2-0 


Gdyby ktoś przed tym meczem mi powiedział, że możliwe jest aby jeden gracz praktycznie w pojedynkę pokonał obecnych mistrzów świata (C9) kazałbym mu mocno się puknąć w głowę. To, że Cyclone jest najlepszym sololanerem Smite to wiedziałem już przed tym starciem, jednak to co on nawyczyniał podczas tych meczy zmusza mnie do zmiany opinii o nim. W moich oczach to już nie jest najlepszy sololaner, w moich oczach to jest najlepszy GRACZ Smite. Nie można opisać słowami tego, co miało miejsce podczas obu tych meczy. Aby nie było, że rzucam tutaj tylko puste słowa przytoczę fakt, że został on wybrany MVP ostatniego tygodnia rozgrywek (klik) majac statystyki 14/1/3 ao kuangiem (był obecny przy 17 killach na 18 killi całego teamu i zrobił pentę) oraz 8/0/8 bakasurą. Nie będę się tu o nim całkowicie rozpisywał, bo to jednak sukces całej drużyny. Tak jak pisałem nie raz -AFK jest obecnie najlepszą drużyną Smite. Jedynie laik, który nie bardzo się zna na E-Sporcie jest w stanie stwierdzić, że C9 z barrą na czele są od nich lepsi. Naprawdę. Do moich racji powinien przekonać wszystkich fakt, jak łatwym zwycięstwem dla AFK był mecz numer dwa. C9 nie miało żadnych (ŻADNYCH) argumentów przeciw tak mocnej i kompletnej drużynie. Oglądając AFK w akcji ręce same składają się do oklasków. Oby ich forma trwała jak najdłużej!

 

 

 

1-1 

Starcie na szczycie europejskiej sceny Smite. W pierwszym meczu Titan szybko uzyskało sobie przewagę, którą starali się bronić do samego końca. Na nic nie zdały się tu wysiłki Fnatic i ich próby comebacków. Mecz ten został przez nich przegrany tak naprawdę w pierwszych minutach gry. Drugi mecz to sytuacja odmienna. Titan znów mocno zaczęło, lecz zespół Fnatic "obudził" się szybciej niźli w meczu nr 1 i skutecznie odrobił straty dotrzymując swoją ciężko wypracowaną przewagę do samego końca. Starcia te były ciekawe i warto je obejrzeć na SmiteVOD (link), tylko po to aby zobaczyć najlepsze drużyny europejskie w akcji.

 

 

2-0 

Miał to być pojedynek pełen emocji, zwrotów akcji i ciekawych walk drużynowych. Miał taki być, bo stawką był awans do finałów Summer Split. Właśnie, miał być. Niestety jeśli chodzi o wyrównanę walkę to jej nie było praktycznie wcale. Po drużynie Paradigm było widać, że są bardziej zmotywowani i nie pozwolą się wygryźć z finałów Summer Splitu drużynie, która na tle innych jest po prostu przeciętna. Drużyna znana jeszcze niedawno jako TRIG eSports była po prostu lepsza, dominowała od pierwszych minut i potrafiła utrzymać swoją przewagę dzięki determinacji i chęci osiągnięcia wyznaczonych sobie celów. Jeśli chodzi o ich przyszłość, to według mnie nie będzie ona zbyt kolorowa. Według mojego gustu jest to bowiem najsłabsza drużyna biorąca udział w finałach Summer Split i raczej szybko skończy tam swoją przygodę.

 

 

 2-0 

Denial eSports potrzebowało dwóch zwycięstw, by móc walczyć o finały Summer Split. Widać było, że są zmotywowani i zależy im na zwycięstwie. Mocno zaczęli pierwszy mecz obejmując wczesną przewagę i prowadząc w killach już nawet 6-1. Doświadczenie SoloMidu dało jednak o sobie znać i przeprowadzili oni skuteczny comeback dzięki dwóm wygranym teamfightom. Wykorzystali moment zaniepokojenia w szeregach Denial i wygrali pierwszy mecz przypieczętowując tym samym swój awans do finałów Summer Split -na który niewątpliwie zasłużyli. Drugi mecz to już gra o pietruszkę, Denial nie miało się o co starać i dlatego też trochę sobie odpuściło staranie o pozytywny rezultat, co SoloMid wykorzystali i wygrali ten mecz wypracowując sobie tym razem przewagę od samego początku. 

 

 

 

 

Na koniec zapowiadane wcześniej zestawienie najczęściej pickowanych na daną rolę i banowanych bogów. Porównując je z takim samym zestawieniem przygotowanym przeze mnie po Spring Split można zauważyć kilka różnic w Mecie. Bellona obecnie dominuje, w Europie jest najczęściej wybieranym junglerem, w Ameryce natomiast sololanerem. Bakasura natomiast z najpopularniejszego sololanera stał się pickiem rzadko spotykanym, linia ta teraz często widzi takich bogów jak wyżej wspomniana Bellona, Tyr, Sobek, Hercules czy Hades. Xbalanque poprzez nerf Bluestone podzielił się swoim monopolem na adc z takimi hunterami jak Medusa, Neith, Rama czy Apollo. Death's Toll wraca do Mety! Rodzi się nam powoli nowy król jungli, jest nim Cabrakan (na twitchu i pośród pracowników hi-rezu znany jako fat loki), lecz przybyła mu nowa konkurencja w postaci Ymira czy Atheny. Miejsce ustąpili im tacy bogowie jak Bastet, Thanatos czy Arachne. Hunterzy zaczęli się notorycznie pojawiać na midzie (oby się to zmieniło poprzez przywrócenie penetracji do magicznych butków), oraz przejęli część sololane. Dlatego popularnym pickiem stał się też Loki, bo jaki inny bóg może załatwić huntera w cągu 2s nawet gdy jest on w towarzystwie czterech swoich sojuszników? ;) Ze znaczących zmian to chyba tyle, z resztą zobaczcie sami!

 

EUROPA

Solo Jungla Mid Support Adc Bany
 12  21  23  32  23  36
 12  19  22  30  20  31
 11  18  20  16  20  24
 11  13  14  11  16  23
  9   9  10   5  13  23
  8   8   7   4   7  23
  6   7   4   3   4  21
  4   5   4   3   2  17
  4   2   3   3   2  11
  4   2   2   3   1  10
  3   2   1   1   1   9
  3   1   1   1   1   9
  3   1   1     1   8
  2   1       1   8
  2   1         7
  2   1         7
  2   1         7
  1           7
  1           6
  1           5
  1           5
  1           4
  1           4
  1           3
  1           3
  1           3
  1           3
  1           2
  1           2
  1           2
  1           2
            2
            2
            1
            1
            1
            1

 

 

PÓŁNOCNA AMERYKA

Solo Jungla Mid Support Adc Bany
 18  26  23  36  31  38
 12  16  21  18  27  30
 12  10  15  17  15  30
 10   9  14   8  12  26
  9   8  13   7  12  22
  6   6   6   7   5  17
  6   6   5   6   3  15
  5   6   4   4   2  15
  4   5   2   3   2  14
  3   4   2   2   1  14
  3   3   1   1    13
  3   3   1   1    11
  2   2   1       9
  2   2   1       8
  2   2   1       7
  2   1         6
  2   1         6
  2           6
  1           5
  1           4
  1           4
  1           3
  1           3
  1           3
  1           2
            2
            2
            2
            2
            1
            1
            1
            1
            1
            1
            1

 

Komentarze (27) Czytaj dalej

Reklama

Komentarze


avatarCeglus (229)
Dziękuję za punkty naprawdę mi pomogły a 1700 pkt nie rośnie na drzewie :D
01.07.2015 (22:29)
avatarHasira (650)
Spoko artykuł, zestawienie picków i banów bardzo ciekawe, bądź co bądź meta u Amerykańców i Europejczyków jednak się różni, ciekawe dość, w innych MOBA często meta jest jedna bo i balans jest taki sobie. (Zresztą w Smite też wcale jakiś bardzo dobry nie jest)

AMC płacze, pamiętam jak był pickowany w każdym meczu, a teraz tylko raz w Europie, rip [*]
01.07.2015 (22:32)
avatarCzerwonyFeniks (31)
To już nie można bedzie zbierać tych fp? czy jest jeszcze troche czasu?
01.07.2015 (22:58)
avatarRyszardzislaw (311)
Jak już pisałem niejednokrotnie, FP można zdobywać aż do stycznia/lutego 2016 roku (do SWC 2016). Póki co nie można ich zdobywać już poprzez obstawianie meczy -bo w najbliższych dniach takich nie ma. Niedługo zaczną się finały, które będzie można typować i o których napiszę osobny artykuł, tłumaczący wszystko co i jak.
01.07.2015 (23:04)
avatarAzemoth (139)
A do kiedy można zdobyć skina AMC bo nie wiem czy zdąże ???
A bez kappy, dzięki za typowania i czekam na więcej :D Zwłaszcza że jeszcze podobno czeka nas "jedna fala" itemków, gdyż na 8k sie nie skończy... No i w końcu hajrajzy pomyśleli i dodali opcje "remis"...
01.07.2015 (23:37)
avatarAzemoth (139)
nie wiem jak wstawiać obrazki (smutna mina), w w/w poście miał być obrazek kappa (kolejna smutna mina), jak jest możliwość to prosze o naprawienie(wesola mina)
01.07.2015 (23:39)
avatarRyszardzislaw (311)
Naprawione. ;) Tak, czekać będzie nas jeszcze jedna fala itemków, które będzie można zdobyć za FP. Dokładnej daty ich dodania nie znam. Jedynie podejrzewam, że będzie to miało miejsce po zakończeniu finałów Summer Splitu i tuż przed rozpoczęciem ostatniej edycji SPL tego roku.
02.07.2015 (0:22)
avatarDovahkiinP98L (135)
Objaśni ktoś te nowe zmiany co weszły po tym patchu? Bo klikam tą ikonę gdzie się obstawiało mecze i teraz się tam pozmieniało i nie ogarniam ;p
02.07.2015 (1:06)
avatarCeglus (229)
Z całym szacunkiem czytaj ze zrozumieniem bo Rysio się tylko wkurzy.

"(...) a to jeszcze nie koniec! Artykuł dotyczący fazy finałowej SPL pojawi się w odpowiednim czasie, nie martwcie się. ;)"
02.07.2015 (8:22)
avatarRyszardzislaw (311)
Tak jak Ceglus napisał, wszystko dogłębnie wytłumaczę w oddzielnym artykule, który pojawi się na portalu w odpowiednim czasie. Rysio czuwa i wie co robić, bez nerwów.
02.07.2015 (9:55)
avatarCeglus (229)
A co dzisiaj za patch wychodzi? :o bo tyle czekać na serwery :o
02.07.2015 (11:08)
avatarAzemoth (139)
Kolejne poprawki do patcha z ravaną...
02.07.2015 (11:10)
avatarCeglus (229)
Niech robią robią mam nadzieje,że z dobrym skutkiem :)
02.07.2015 (11:11)
avatarHasira (650)
Pewnie jakiś fix do serwerów!Żartuję, nie ma co liczyć na taki w najbliższym czasie :P
02.07.2015 (11:12)
avatarCeglus (229)
Oj tam może coś poprawią :D
02.07.2015 (11:13)
avatarCeglus (229)
Z serwerami coraz gorzej jest ;) muli zacina laguje połowę ludzi wywala brawo brawo dla nich:)
02.07.2015 (13:20)
avatarRikam (45)
Mnie zawsze wywala do lobby podczas ładowania..Nie wiem czemu ;-;
02.07.2015 (13:37)
avatarHasira (650)
Biznesplan HiRezu;

1. Wydać mały patch, który psuje jeszcze bardziej serwery.
2. Dać nową skrzynkę w której można wylosować lepsze serwery.
3. Profit.

P. S. Tak będzie xD
02.07.2015 (13:52)
avatarCeglus (229)
U mnie każdego wywala jak chcą dołączyć do gry i muszą logować się jeszcze raz a dziś lagi przeszły samego siebie tak mnie teleportowało,że ludzie ze mnie lali czemu bije powietrze ja zaś widziałem tam miniony ...
02.07.2015 (14:00)
avatarRikam (45)
Ja tak mam od poprzedniego pacza z tym logowaniem ;-;
02.07.2015 (14:10)
avatarAzemoth (139)
Ja wywalanie do ekranu logowania mam od patchu z wiewiórką, zamiast zacząć naprawiać bugi klienta, to lepiej dowalić 50 skinów... W każdym razie przynajmniej naprawili błąd z alt/tab kiedy to po naciśnięciu obu przycisków, trzeba było uruchamiać gre ponownie bo nie można było wrócić.
02.07.2015 (15:03)
avatarVeniVidiVici (127)
Na obu kontynentach ani razu nie było Merca ...
02.07.2015 (15:34)
avatarRikam (45)
Znając życie błąd z wywalaniem się do ekranu logowania naprawią za 3 pacze...
02.07.2015 (17:03)
avatarRyszardzislaw (311)
VeniVidiVici też mnie to zdziwiło, zwłaszcza, że w S1 był to jeden z "hot" picków na juglę. Losy Mercurego podzielili tacy bogowie jak Aphro, Anubis, Artemis, He bo i Zeus. Bogowie Ci również nie byli wybierani ani razu na żadnym z kontynentów. Anubis jednak dzięki przywróceniu penetracji do butków będzie miał szansę niedługo wrócić do łask (wraz z nim powinna delikatnie wzrosnąć popularność Kukulkana).

Niektórzy bogowie najwidoczniej nie są przeznaczeni do conquestów. He Bo 1v1 miażdży a na conquesty nie chodzi nim nikt. Merc na 1v1 również spisuje się bardzo dobrze, a na conquestach nie istnieje. Artemis z resztą identycznie jak wcześniej wymieniona dwójka, na 1v1 to bestia. Zeus natomiast może wróci na conquesty po reworku, który zbliża się coraz większymi krokami (kto wie, może doczekamy się go jeszcze przed końcem lipca?)
02.07.2015 (17:13)
avatarMakaveli (15)
Eh ja ostatnimy czasy na mainie nic prawie wygrać nie umiem, ten match making jest naprawdę zje..........
Feederzy, newbie, lagi, afk ;/ serio smite ?""?
Co jak co, ale jednką z najgorszych inwestycji w moba jest smite; Najlepsze że na alcie same wygrane..
02.07.2015 (20:52)
avatarZielon (40)
Że Paradigm nie poradzi sobie podczas Summer Split? :D
26.07.2015 (18:55)
avatarCeglus (229)
To punkty już nie dostane XD?
26.07.2015 (19:41)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany/zarejestrowany Zarejestruj się!