[Inne] Nauki Mitologii z prof. Sharothar

Dodane przez  PanSIlent 22.03.2016 (13:11)

Wraz z nadejściem naszej krągłej Jotunki na pole bitwy zastanawiałem się nad publikacją niusów mających na celu przybliżenie szczegółów tym mniej zaznajomionym z zawiłościami i meandrami tejże mitologii. Na szczęście z pomocą przychodzi Sharothar i dzięki niej na dzisiejszej lekcji dowiecie się kim są owi Jotunowie.

Lista obecności sprawdzona, więc jedziemy.
 

Jotunowie - pokolenie olbrzymów, powstałych po potopie, wrogich przede wszystkim bogom (rzadziej przeciw ludziom). Jotunowie zamieszkiwali swoją własną kraine Jotunheim i uosabiali elementy martwej natury, głównie góry (skały) co świadczy o tym ich gigantyczny wzrost, kamienna głowa,serce i broń. Jotunowie byli przypisywani jako tworzyciele różnych  groźnych żywiołów jak wiatr i ogień. Nie należeli do istot urodziwych. Wiele legend  podaje, że szczególnie odrażajace były ich kobiety np. Angrboda, Hyrrokin, Gjolp czy mająca nawet dziewięćset głów babka Tyra. Niektóre z olbrzymek słyneły z tak wielkiej urody że  zostawały kochankami,małżonkami i matkami bogów np. Gunnlod,Gerd,Grid czy Skadi. Lęk i szacunek wśród olbrzymów wzbudzał Thor i jego młot Mjollnir. W posiadaniu Jotunów znajdowały się skarby potrzebne bogom jak kocioł Hymira czy Miód Poezji, niektóre z nich były posiadaczami wspaniałych wierzchowców. Same jednak olbrzymy pożądały głównie bogiń, szczególnie Freji, co stanowiło element sporny między bogami a Jotunami.

 

Pierwszą żywą istotą, która wyłoniła się eony temu z pustki Ginnungagap, był gigant gargantuicznych rozmiarów, zwany Ymir. Kiedy spał, z pachy wyszli Thursowie - przodkowie Jötunów. Kiedy Ymir został zabity przez Odyna, Wiliego i We, jego krew (czyli wody)  zalały i zabiły wszystkich Thursów, oprócz Bergelmira i jego małżonki, który dali  początek rasie Jötunów. W czasie Ragnarök ogniste olbrzymy miały ostatecznie zniszczyć świat przez podpalenie Yggdrasil, gdy wszyscy bogowie i reszta gigantów zginie. 

 

Wielu z nich odznaczyło się jakąś niezwykłą mądrością (np. Mimir) oraz rzadkimi, niebywałymi zdolnościami. Wolwy znały przyszłość, Suttung był zdolny do zmiany swojej  postaci, Skrymir za pomocą czarodziejskiej mocy zdołał stworzyć iluzję wprowadzjącą w błąd nie tylko Thora ale także Lokiego. Olbrzym nie znany z imienia zbudował mury wokół Asgardu w ciągu 3 lat.

 

W póżniejszej tradycji skandynawskiej Jotunów nazywano poprostu olbrzymami (Risar,Thurs) lub poprostu trollami. W dzisiejszych czasach Jotunowie głównie kojarzeni są z lodem i błękitną skórą. 

To tylko 2 z wielu legend gdzie możecie natknąć się na olbrzymy. Osobiście polecam przeczytanie wszystkich, bo wszystkie są równie ciekawe.

 

Pewnego dnia Thor i Loki, bogowie z Asgardu, wybrali się do krainy olbrzymów. Jej król, Utgardar-loki (skrymir), zaproponował im kilka rzeczy. Loki musiał rywalizować z Logim o to, kto zje więcej. Logi nie tylko zjadł wszystko, ale połknął także miski i kubki! Potem Thjalfi, syn gospodarza, ścigał się z olbrzymem Hugim. Potomek króla został daleko w tyle. Następnie Thor usiłował wypić wino, przygotowane przez gospodarza, ale upił tylko odrobinę. Utgardar-loki dał mu jeszcze jedną szansę – miał podnieść jego kota, a potem pokonać w zapasach matkę olbrzyma. Bóg nie podołał ni jednemu, ni drugiemu. Następnego dnia, gdy bogowie opuszczali dwór króla, okazało się, że Logi to Ogień, Hugi – Myśl, wino Utgardar-Lokiego to morze, kot to wąż Midgardu, a matka olbrzyma, Elli – to Starość. Na  wieść o podstępie olbrzyma Thor usiłował go zabić, ale pałac zniknął, a Thor i Loki zostali sami w lesie.

Inna legenda mówi, że olbrzym Trym skradł najcenniejszy skarb Thora – Młot Mjöllnir. Obiecał zwrócić go, gdy dostanie boginię Freję za żonę. Thor nie mógł tego uczynić, bo cały świat obumarłby. Heimdall doradził Thorowi, by przebrał się za Freję i podstępem skradł młot. Thor (jako Freja) i Loki (jako przyzwoitka) pojechali do pałacu Thryma. „Freja” zjadła na uczcie 8 łososi i całego wołu. Loki wyjaśnił, że Freja nie jadła z  tęsknoty za oblubieńcem. Potem Trym podniósł welon małżonki i zobaczył wielkie, błyszczące oczy Thora. „Nie mogła spać z tęsknoty” – wyjaśnił Loki. Gdy Trym położył młot  (jako dar ślubny) na łonie Frei, Thor chwycił go, pozabijał Thryma i wszystkich gości weselnych.

 

Kilka ciekawostek:
- Skadi zamieszkiwała Trymheim. Między nowożeńcami została zawarta umowa że dziewięć dób  spędzać będą w Trymheimie,a dziewięć następnych dni w Noatunie (pałacu Njorda).
- Najprawdopodobniej urodziła mężowi dziewięć córek. Niektóre źródła podają że Freja i  Frej to jej dzieci.
- Pewnego razu Skadi stwierdziła, że w pałacu Njorda zbyt wcześnie budzą ją krzyki  łabędzi i mew, więc na stałe przeniosła się do Trymheimu, gdzie spędzała czas na polowaniach z wilkami i jeździe na nartach.
- Mimo pozorów nie zapomniała o zemście na zabójcy jej ojca i gdy bogowie uwięzili  Lokiego w jaskini, nad jego głową umieściła węża. Jego jad spływajacy z paszczy na twarz  nieszczęśnika sprawiał straszliwe męczarnie.
- Była jedną z kochanek Lokiego.
- Jako bogini związana z klimatem północy,łowów czy nart, ujawnia bliżej nieokreślony  związek między Skadi a Ullrem.
- Skadi liczyła że jej mężem zostanie Balder - najpiękniejszy z Asów.
- Podobno próbowano kiedyś traktować boginię jako bohaterkę Skandynawii ("Wyspa Skadii").
- W Norwegii znajduje się masyw górski zwany Jotunheim. Znajdują się tam surowe,  polodowcowe doliny i potężne szczyty zwieńczone białym śniegiem można się łatwo zrozumieć  dlaczego dawni mieszkańcy nazwali tak te góry. W 1980 utworzony został na terenie masywu  park narodowy, aby chronić ten wyjątkowy region i występujące na nim dzikie stada  reniferów.
- Olbrzymy mają swój podział na grupy: Olbrzymy Wichru i Burzy, Olbrzymy Skalne (Jotunowie), Olbrzymy Oszronione (Hrimthursowie), Olbrzymy Ogniste (np. Sutr, Loki) i  Olbrzymy Wody (np. Aegir)
- Dzieci Lokiego też traktowane są jako olbrzymy: Fenrir, Hel, Jormundgand
- Nawet Thor, któy tak nienawidził olbrzymów, miał syna Magniego z olbrzymką Jarnsaxsą.

 


Napisane i opracowane przez Sharothar. Koncept artykułu - mła
Żródła:

Mitologia Germańska. Opowieści o bogach mroźnej Północy - Artur Szrejter

Ilustrowany leksykon mitologii wikingów - Andrzej M. Kempiński
Obrazki i pomniejsze informacje: Wikipedia

Komentarze (7) Czytaj dalej

Reklama

Komentarze


avatarihjasty (908)
Fajnie się czasami czegoś ciekawego dowiedzieć :) profesor Sharothar na prezydenta!!! Tak już serio to dobrym pomysłem byłoby, aby były takie artykuły na każdego następnego boga jakieś ciekawostki skąd pochodzi itp. itd. czytałbym namiętnie.
22.03.2016 (14:34)
avatarMoanilin (4)
Miło się czytało i miło też będzie sobie poczytać więcej takich ciekawostek.
22.03.2016 (15:28)
avatarSharothar (250)
Mogę napisać też coś o pozostałych bogach jeśli chcecie, nie tylko o tym co wychodzi. Hi Rez lubi trochę przekręcać niektóre rzeczy, a najlepiej szukać u źródła. Aktualnie przy sobie mam książki z mitologii nordyckiej. Mogę wypożyczyć też mitologię egipską. Najlepiej napiszcie który bóg was interesuje a pogrzebie, poszukam i Silent opublikuje ^^
22.03.2016 (19:05)
avatarihjasty (908)
Zaskocz nas czymś :) sam sobie mogę wyszukać jakieś info, ale najlepsze ciekawostki to takie z zaskoczenia :D
22.03.2016 (19:16)
avatarCRINEDO (42)
Bardzo przyjemnie czyta się ten artykuł. Poza tym, że jest ciekawy to można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy.
22.03.2016 (20:02)
avatarBallcadeias (1272)
Ja bym chętnie poczytał o Khnumie i Kuku.
22.03.2016 (20:04)
avatarCrucy (659)
http://i.imgur.com/FSRnfiR.png

Dalej Silent, ruszaj!
22.03.2016 (20:14)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany/zarejestrowany Zarejestruj się!