[Inne] Wycieczka po Egipcie wraz z Sharo

Dodane przez  PanSIlent 05.06.2016 (14:10)

Sharothar przeżyła sesję i chwała jej za to. Teraz jest niezniszczalna. Dlatego specjalnie dla was przekopuje się przez stosy książek aby dać wam ciekawe informacje o mało znanych bóstwach i mitologicznych istotach z przeróżnych panteonów.

Poprzednio zwiedziliśmy mroźne ostępy Jotunheimu i przyjrzeliśmy się Jotunnom - lodowym gigantom, złym bohaterom nordyckich opowieści.
Dziś lecimy na gorącą pustynię Egiptu aby spojrzeć na cudaczne istoty z mitologii egipcjan.

 


 

Egipska mitologia jest pełna zoomorficznych postaci. Wśród nich można znaleźć bestie lub wymyślne stwory po których, ślad został tylko na papirusie lub wyryte wśród hieroglifów. Większość potworów miała za zadanie oczywiście wywołać strach i przerażenie. Inne są znakami pomyślności i dobrobytu.

 

Ammit - (Ammat, Ammemet, Ammut, Pożeraczka, niszczyciel grzesznych dusz) Demon egipski prawdopodobnie płci żeńskiej. Jest to hybryda z głową krokodyla,tułowiem lwa i zadem hipopotama. Bez wątpienia te 3 zwierzęta zamieszkujące tereny Egiptu były najniebezpieczniejszymi zwierzętami. Krokodyl i lew wiadomo. Hipopotamy wcale nie są takie łagodne, mimo swojej niepozornego wyglądu z łatwością i okrucieństwem zabijają człowieka.Wzmianki o bestii pojawiają się tylko podczas Sądu Dusz Ozyrysa. Anubis układał na jednej szali wagi - serce śmiertelnika. Na drugiej szali było pióro Maat. Bóg Thot zapisywał wynik. Jeśli serce było cięższe od pióra, zostało rzucane na pożarcie właśnie Ammitowi. Dla starożytnych Egipcjan to właśnie serce, a nie mózg, było siedliskiem emocji i myśli oraz woli i intencji. W egipskiej religii serce było kluczem do życia pośmiertnego. Razem ze zmarłym udawało się do przyszłego świata, gdzie świadczyło na korzyść lub przeciwko swemu właścicielowi.

 

Serpopard - tajemnicza kreatura, która jest hybrydą lwa/ leoparda oraz osadzonej na wężowej długiej szyi lwiej głowy z elementami węża np. język, łuski. Pierwsze wizerunki tego zwierzęcia pojawiły się w okresie predynastycznym w Egipcie ( Paleta Narmera) oraz w Mezopotamii. ( ok. 3500-3000 p.n.e). Serpopard nie ma do dziś jakiegoś pełnego wytłumaczenia. Podobno było to odwołanie do symbolu władzy, wojny ponieważ lew był jednym z ulubionych symboli faraonów. Nie wiadomo czy Serpopardy to stworzenia powiązane z boginią Sekhmet, bo ich wizerunek na pewno oddaje mroczną cześć bogini.

 

Sfinks -  Każdy zapewne kojarzy Sfinksa. Lew z głową człowieka brzmi znajomo? Sfinksy wywodzą się z Egiptu, lecz tutaj możemy rozróżnić jeszcze podtypy:
• Hieracosphinx - połączenie lwa z głową sokoła. Odniesienie zapewnie do boga Horusa lub Ra.
• Criosphinx - połączenie lwa z głową barana. Przykładem wykorzystania tego stworzenia jest Aleja Sfinksów w Tebach gdzie znajduje się 900 posągów z baranimi głowami, mające przedstawiać potęgę boga Amona.
Wielu faraonów stawiało obok swych budowanych grobowców figury lwów z ludzkimi głowami, będącymi wizerunkami tych władców, aby wskazać na swe bliskie kontakty z Sekhmet. Najbardziej znany Sfinks to na pewno ten pilnujący piramid w Gizie. Dlaczego sfinks znalazł się w mitologii greckiej? Grecy dużo rzeczy adoptowali właśnie z mitologii egipskiej np. Tyfon jako egipski Set, podobno na terenie Grecji były wyznawane egipskie boginie jak Hathor, Izyda.

 

Zwierzę Seta - Tyfoniczne stworzenie. Bardzo mało o nim wiadomo. Podobno sam Set się w nie zamieniał lub były jego sługusami. W czysto zwierzęcej postaci miał zakrzywiony ryj, trójkątne uszy, rozwidlony ogon i psie ciało. Zwierzę Seta nie przypomina żadnego konkretnego istniejącego zwierzęcia, wygląda za to jak pomieszanie osła, mrównika i szakala. Jedna z teorii mówi że to zwierze to nic innego jak Salaawa. Czyli przedstawiciel grypy psów-pariasów, pierwotnej rasy psów która powstała podczas udomawiania wilka. Zwierzęta prezentują cechy budowy czaszki, kłów oraz tryb życia bardziej charakterystyczne dla dzikich psowatych niż dla domowych psów. Należy pamiętać że takie psowate zamieszkują pustynne obszary Egiptu, gdzie z braku pokarmu mogą się porywać na ludzi.

Apis - Święty olbrzymi byk mający miejsce swojego kultu w Memfis. Prawdopodobnie to jedno z wcieleń boga Ptaha, a następnie Ozyrysa. Byk Apis był symbolem siły i męstwa. Wierzono, że został zrodzony z promienia słonecznego. Za życia Apis ozdabiany był złotem i klejnotami oraz trzymany w specjalnym sanktuarium. Według wierzeń starożytnych Egipcjan, gdy byk umierał, jego istota przenosiła się do następnego zwierzęcia, a kapłani rozpoczynali poszukiwanie kolejnego wcielenia.

 

Apophis - (egip. Apep, Apepi, Aapep, Apop)  Olbrzymi egipski demon pod postacią węża. Zazwyczaj o ciemnym ubarwieniu, które miało symbolizować moce ciemności. Niekiedy przedstawiano go też z powbijanymi nożami w ciało. Zamieszkuje odmęty praoceanu. Był zaprzysiągłym wrogiem boga Ra, którego chciał pożreć i sprowadzić na świat ciemność. Według mitu, Apophis atakuje barkę Ra podczas zachodu. Krew zranionego demona zabarwia wówczas niebo na czerwono. Pomimo ciągłych porażek, wąż próbuje zatrzymać Słońce podczas jego wędrówki i codziennie na nowo zostaje przez nie pokonany i zraniony. Jeden z mitów mówi że to właśnie Bastet rozprawiła się z Apophisem rozrywając go na kawałki.Czasami atakuje w dzień, aby przechytrzyć bogów - takie momenty widzimy jako zaćmienie. Dla starożytnych Egipcjan był to czas największej grozy; aby wspomóc bogów, wybiegali na ulice, śpiewali i krzyczeli, próbując odstraszyć węża.

 

Benu - (Bennu) Święty ptak uważany za duszę (Ba). Pierwowzór Feniksa. Był bogiem solarnym, związanym kolejno z Atumem, Ra i Ozyrysem. Czczony w Heliopolis, gdzie miał mieszkać wśród gałęzi świętej wierzby lub w Domu Benben. Pojawił się na początku wszechświata, krążąc nad wodami praoceanu Nun, z którego następnie wyłonił się pierwszy kawałek stałego lądu – prawzgórek. Zasiadłszy na nim Benu wydał z siebie dźwięk, który przerwał wieczną ciszę i stąd narodziło się życie. Od czasów Średniego Państwa był przedstawiany w postaci czapli, z długimi nogami i dziobem oraz dwoma piórami wyrastającymi z tylnej części głowy oraz z czerwonym lub złotym upierzeniem. Niekiedy miał koronę atef na głowie. Podobno odradzał się co 500 lat. Nasępnie Benu został przechwycony przez Greków i nieco zniekształcony by wyglądać jak dzisiejszy feniks.

 

Elisserion - to egipski jednorożec. Lecz nie w postaci konia z jednym rogiem, lecz jednorogiej antylopy z gatunku Oryx. Bardzo mało o nich wiadomo lecz pojawiają się na kilku malowidłach, przedstawiających życie codzienne starożytnych Egipcjan.Czytając te ciekawostki mam ochotę na ujrzenie Apisa w roli egipskiego wojownika. A wy?

 


Napisane i opracowane przez Sharothar. Koncept artykułu - mła
Żródła:
Mitologie Świata - Starożytni Egipcjanie ( Rzeczpospolita)
Mitologia starożytnego Egiptu - Jadwiga Lipińska, Marek Marciniak

Obrazki i pomniejsze informacje: Wikipedia

Komentarze (7) Czytaj dalej

Reklama

Komentarze


avatarCrucy (659)
Daj jej tę rangę redaktorki w nagrodę za przeżycie sesji.
05.06.2016 (16:36)
avatarCrucy (659)
A co do pytania - chciałbym Ammita w jakimś mrocznym designu :D
05.06.2016 (16:39)
avataraditirex (1084)
Niech dostanie własny avatarXD
05.06.2016 (16:43)
avatarRafax011 (2)
Ciekawe, połowę z nich przynajmniej kojarzę lub wiem coś o nich przez to, że czytałem "Kroniki Rodu Kane". A tak z innej strony, fajnie zawsze się dowiedzieć nowych rzeczy :)
06.06.2016 (16:50)
avatarSharothar (250)
Cieszę się że wam się podoba i ktoś to czyta ^^ Bo niektórych informacji jest bardzo mało, albo trzeba głęboko przekopać wujka google. O Elisserionach czyli tych egipskich jednorożcach to też wykopałam z jakiej zagranicznej strony i faktycznie są jednorogie antylopy czyli możemy przypuszczać że jednorożce były znane o wiele wcześniej niż myślimy, czasami też występują na Mezopotamskich rysunkach.

Następnym razem postaram się coś napisać o mitologii Majów. Musze już zacząć zbierać literaturę, bo wcale nie jest taka łatwa do zdobycia, a do napisania tego artykuły natchnęła mnie kupiona książka o mitologii egipskiej o zawrotnej cenie 6 zł :P w dyskoncie. Jeśli macie jakieś propozycje tematów to możecie śmiało pisać pod tym postem, a na pewno wezmę je pod uwagę.

Co do tych stworzeń. Patrząc na logikę hirezu to szybciej dostaniemy Ammita czy Apisa właśnie niż Horusa :D Akurat w egipskiej mitologi nie ma aż tylu zidentyfikowanych stworów więc jest ich mniej niż w greckiej. Ale Grecy ogólnie byli bardzo zafascynowani tą kulturą i wiele rzeczy też zostało podpatrzone : P
06.06.2016 (22:24)
avatarBallcadeias (1272)
Nie ma Khnuma Sharo jak mogłas. ;_;
06.06.2016 (22:49)
avatarHajss (21)
Bardzo fajne opracowanie :D Nie kojarzyłem tylko Elisserion :)

A teraz coś nie na temat. Mianowicie kiedy chcę doładować gemsy (400 szt.) przez telefon, to mi wyskakuje, że kosztują one 8.18€ (a nie 6.40€) i w przeliczeniu na zł mi pokazuje 123 zł. Ktoś wie o co chodzi? :(
09.06.2016 (16:00)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany/zarejestrowany Zarejestruj się!