[Poradnik] Kochaj Supporta swego jak siebie samego!

Dodane przez  PanSIlent 14.11.2015 (12:16)

 

 

Nie lubię rezerwować ról na Conqueście. Zwyczajowo czekam aż zabiorą to co chcą a ja biorę resztki. I tak oto w moją krew została wtłoczona moc Supporta. Bo kto normalny chce grać Supportem z własnej woli, prawda? Wszyscy chcą zabijać! Fragi, fragi, fragi! Nie przyszedłem tu aby bawić się w niańkę!

 

No cóż. Tyle czasu trzymałem się tyłka swojego ADC'ka, że polubiłem tą rolę. Niesie ona zarówno sporo frajdy jak i potrafi doprowadzić do białej gorączki. Natchniony weekendem postanowiłem skrobnąć parę słów od siebie dla nowicjuszy oraz nieco bardziej doświadczonych graczy tym samym nauczyć ich, że bycie Supportem jest całkiem fajne. Zacznijmy od podstawowych pytań:

 

Kim w ogóle jest Support?

To rola która polega na wspieraniu swoich sojuszników przeróżnymi umiejętnościami Crowd Control lub pomaganiu im w farmie na danej linii. W początkowej fazie gry trzyma sie swojego ADC i nie opuszcza Duo Lane.

 

Duo Lane? Gdzie to?

Duo Lane to linia na której walczą dwie pary. ADC oraz jego Support. Inaczej zwana "Long Lane" lub skrócone "Duo". Na obecnej mapie sezonu drugiego można ją łatwo poznać po tym, że jest blisko plaży ze słynnymi walecznymi krabami. W oddali widać również galery oraz zatokę gdzie swój łeb wystawia wielki wąż.

 

Czy każdy może być Supportem?

Nie. Support to z j. angielskiego "wsparcie". Bóg którego wybierasz na tą rolę powinien mieć użyteczne umiejętności CC aby trzymać wrogów w szachu. Jeśli tego nie ma - lepiej, aby umiał wspierac ADC wszystkim czym może.

 

Czy przez całą grę powinienem być na Duo Lane?

Nie. Duo Lane jest twoim domem we wczesnej fazie gry. Początek gry jako ADC jest mizerny i są wątli w walce, dlatego powinieneś być przy nim przez cały czas. W czasie gdy ty pilnujesz, aby nic mu się nie stało - ADC powinien zbierać tzw. stacki które znacznie wzmacniają jego pozycję oraz potęgują jego ataki. Gdy skończy się "stackować", możesz przeistoczyć się w drugiego Junglera, czyli odwiedzać inne linie i pomagać sojusznikom pokonywać przeciwników.

 

Co powinienem mieć jako Support?

Tak jak wymieniałem wcześniej - jesteś wsparciem. Twoje zadanie na linii to pilnowanie aby ADC żył długo i szczęśliwie. Pomogą w tym przedmioty z aurą wspomagające jego przyrost HP - Sovereginity oraz MP - Heartward Amulet. Powinieneś być uważny i mieć oczy dookoła głowy aby wiedzieć czy za waszymi plecami nie czai się wróg aby zrobić wam kuku. W tym pomagają Wardy.

 

W grze jest kilka Starterów. Który powinienem wziąć?

Grając po bożemu - Support powinien mieć Watchers Gift. Przedmiot nieznacznie zwiększa przyrost many, ale w tym starterze chodzi o to, aby nie być do tyłu z walutą. Wszystkie miniony i fragi idą na konto ADC'ka zostawiając ciebie bez grosza. Watchers Gift zapobiega takiemu scenariuszowi. Wystarczy być w odpowiedniej odległości od umierającego miniona, aby dostać fundusze do kieszeni.

Istnieje jeszcze Mark of Vanguard - w tym wypadku jeśli garsz agresywnie i przyjmujesz na siebie większe obrażenia celem skupienia na sobie uwagi. Pamietaj jednak, że wtedy jesteś do tyłu z funduszami, dlatego musisz grac ostrożniej.

 

Jakie aktywa powinienem mieć przy sobie?

Od czasu nerfu HoG'a "łapka" stała się przedmiotem nieprzydatnym dla Supporta. W obecnej "mecie" powinno się nosić Enfeebling/Weakening Curse do spowalniania i osłabiania wroga, Shell of Absorption do zwiększenia sojusznikom ich obrony lub Girdle of Support aby zwiększyć ich moc ataku. Dla agresywnych supportów niezbędny jest Greater Blink.

 

Nie mam many. Czy powinienem wrócić do bazy i zostawić swojego ADC'ka?

Tak, ale informuj go o tym za pomocą komend VGS. Support bez many nie może używac umiejętności przez co jest bezużyteczny. Jeśli ADC ma trochę oleju w głowie i wie, że został sam na linii - wycofa się w zasięg swojej wieży i poczeka na ciebie.

 

Zabrałem swojemu ADC zabójstwo. Czy pójdę za to do piekła?

Nie. SMITE to gra zespołowa i czasami sie zdarza, że zabójstwo pójdzie na konto Supporta. Jesli twój ADC nie jest wściekłym dzieckiem, przymknie na to oko. Wszakże jesteście o krok bliżej do zniszczenia wrogiej wieży!

 

 

Skoro podstawy są za nami, sprawdźmy kim w ogóle można przejść się na plażę. Pod rolę Supporta zaleca się iść klasą Guardianów (Stróż) ze względu na ich wysoką obronę oraz sporą ilość CC.

 

 

Nie myślcie, że tylko Guardiany tam się nadają! Jak wspomniałem - CC albo wspieranie sojuszników!

 

Jednak uważaj! Chodzenie na rolę Supporta Assasinami oraz magami wymaga doświadczenia i ostrożnej gry! W wielu przypadkach nie masz odpowiedniej ucieczki a niewielka ilość zdrowia oraz obrony deklasyfikuje cię do walki na pierwszej linii.

 

Wbrew pozorom Support to trudna rola. Od ciebie zalezy przebieg walki. Dlatego pamiętaj o pewnych zasadach:

 

1. Życie twoich sojuszników to świętość. Nie bój się poświecić własnego aby ich ocalić!

Nieważne czy chodzi o przeszkodzenie przeciwnikom za pomocą CC czy o zasłonienie własnym ciałem swojego sojusznika - żyjesz po to aby ich chronić! Będąc odpowiednio opancerzonym, wrogom zajmie dłuższą chwilę aby się ciebie pozbyć, dajac rannemu sojusznikowi czas do ucieczki i zregenerowania sił w bazie. Najlepszą obroną jest atak a twoi sojusznicy są w tym dobrzy. Nie obawiaj się poświecić życia jeśli wiesz, że zaciągniesz ze sobą do grobu dwóch czy nawet trzech wrogów.

 

2. Ty jesteś inicjatorem. Ty rozpoczynasz kocioł!

Walkę możesz rozpocząć na dwa sposoby. Albo wykorzystując błędy przeciwnika lub zgodnie z myślą Armii Czerwonej - zmiażdzyć wroga przewagą liczebną. Popros Junglera/Mid Lanera o pomoc. Jeśli Jungler jest blisko to przybędzie z pomocą. Mid Laner mając swoja linię czystą i stojąc dobrze ze swoimi zasobami również może opuscić na moment swoją linię aby wesprzeć was swoimi umiejętnościami. Jeżeli jednak wrogowie popełniają błędy, zawsze możesz je wykorzystac na swoją korzyść i przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Ale pamiętaj! bezmyślny rausz na wroga bez odpowiednich przygotowań szybko sprawi, że pozostawisz swoich sojuszników bez twardej osłony a sam poczekasz na powrót ze zmarłych.

 

3. Miej oczy dookoła głowy. Wardy to przyjaciele, nie wrogowie!

To dość złośliwa mechanika gry. Ale niezwykle potrzebna, jeśli chcesz grać Supportem. Za jedyne 100 złota możesz mieć swoje oczy w strategicznych miejscach. Widząc zbliżającego się wroga możesz na czas wycofać się z linii i zabezpieczać pozycję w zasięgu swojej wieży. Wardy wielokrotnie uratowały życie mi oraz sojusznikom. Nie bój się wydawać nadwyżki złota. Lepiej nie mieć złota i żyć niż dać zarobić wrogowi.

 

4. Inspirujaca obecność. Pamiętaj o przedmiotach z Aurą!

Wczesna faza gry to moment w którym łatwo o błąd! Pamiętaj, aby twoja obecność wzmacniała sojuszników i zapewniała im lepsze czasy na linii bez potrzeby częstych powrotów do bazy. W tym przypadku podstawą są dwa przedmioty: Sovereginity oraz Heartward Amulet. Potężne bonusy do regeneracji zdrowia oraz many w połączeniu z wysokimi statystykami defensywnymi to w istocie przedmioty stworzone dla Supporta.

 

Moment teorii.

Dla Supporta ważniejsze jest złoto niż doświadczenie, więc nie smuć się widząc sojuszników na 20 poziomach w czasie gdy ty jesteś 17-18. Sojusznicy rozwijają umiejętności i kupują ofensywne przedmioty aby zadawać większe obrażenia. Ty rozwijasz się pod defensywę i kupujesz przedmioty pod obronę. Szczególnie to widać we wczesnej fazie gry. Wtedy Support narzeka na brak złota, dlatego powinien być blisko swojego ADC.

Bez wątpienia, Support jest skomplikowaną rolą, wymagającą ostrożności i odpowiedniego stylu grania. Mam nadzieję, że moje wypociny pomoga wam w poradzeniu sobie z trudnościami Duo Lane.

Dzięki za poświęcony czas i - cytując pewnego bohatera - STAY TANKY!

Komentarze (19) Czytaj dalej

Reklama

Komentarze


avatarRzyiecz (30)
Sr Silent, ale w praktyce Cabrakan nie jest supportem...
14.11.2015 (13:34)
avatarBisiek (232)
Popieram Rzyiecz, Cabrakan to jungler/solo laner ewentualnie mid ale nie supp. Artykuł bardzo fajny, trochę się zdziwiłem, że w supportujących assasinach nie dałeś swojej Serqet (ma dwa CC i obniża psyh protecty = OP supp kappa), no ale w sumie jest zbyt papierowa ;)
Do tych warriorowych supportów można tak na siłę Chaaca wcisnąć, zdarzało mi się tego typu suppa spotykać, jednakowoż słabo się sprawdzał.
14.11.2015 (13:51)
avatarVeniVidiVici (127)
Ja jak już widzę Chaac'a na duo to jest to " ADC " :)
14.11.2015 (14:01)
avatarCrucy (659)
A teraz o jungle pls, bo ja nadal nie wiem jak się campami bawić i nikt mnie nie nauczy ;-;
14.11.2015 (14:17)
avatarihjasty (908)
Nie ma jednego zasadniczego pytania? Co zrobić jak twój ADC jest debilem, który:

a) skacze pod wieże
b) pushuje z prędkością żółwia, żałując skilli
c) daje się obijać wrogowi wszystkim czym możliwe i stoi nie tam gdzie powinien.

Modlić się o inne linie, aby nie okazały się debilami. Tak nie bójmy się tego powiedzieć gra tu sporo debili. Wczoraj 6 przegranych i jeden siege w którym graliśmy 3 vs 4 i się nawet wygrało, ale reszta to porażka np. support nie składający nic, aby zmniejszyć OP heal Hel, czy support Odin wskakujący na Aphro na 3v3 z klatką gdzie dwóch jej kolegów zjeżdzało mnie za każdym razem (grałem magiem bez ucieczki tak kupiłem aktywy ale nawet one nie dawały rady). Takie poradniki to powinny być na ekranach logowania dla tych je... nie dorozwojów, którzy nawet nie wiedzą co to body block i stoją jak te piz.. kiedy wrogi adc mnie obija.
14.11.2015 (14:19)
avatarPanSIlent (1428)
@Rzyiecz
Wprawny marynarz to i sztorm przepłynie.
Cabrakan na Conq nie jest rewelacyjnym Supportem, ale na Arenach spisuje się zacnie. Nie wykluczajcie go tylko dlatego, że gra się nim inaczej.

@Bisiek
Serqetka Supp? Lol. Widziałem dziwaczne połączenia bogów z rolami, ale to mnie rozłożyło na drobne :D

@ihjasty
Gdy są takie sytuacje to wyciągasz małą książeczkę, czytasz ją i mówisz: "Ojcze nasz, któryś jest w niebie..."

@Crucy
Z chęcią, ale na Jungle jestem lamą. To, że pare razy fajnie mi poszło Serqetką nie znaczy, że jestem dobrym materiałem na Junglera. Kto wie, może Nektar albo Demo kiedyś coś podrzucą...
14.11.2015 (14:54)
avatarDamire (70)
Nie prawda, bo ja akurat lubię grać Kheprim. To mój ulubiony support.
14.11.2015 (15:34)
avataraditirex (1084)
Support to tera taka upośledzona jungla. A duo line jest duo linem przez pierwsze 7-8minut bo później supporty się rozchodzą na inne linie żeby pomagać w campach, gankach itd, a adc zostaje sam na przeciw adc:D.
14.11.2015 (15:44)
avatarDamire (70)
Po to są wardy :P
14.11.2015 (15:49)
avatarChibIndo (27)
Dobry support wygra linię nawet z słabym adc, ale na odwrót już się nie uda. xd
Moim zdaniem rola suppa jest jedną z najtrudniejszych w grze. Dobrze zagrana może znaczne przegwarzyć szalę zwycięstwa na naszą korzyść. Jednak wiem jakie to okropne uczucie, gdy ty starasz się ze wszystkich sił dać okazję ludziom z swojego zespołu, a ci kompletnie nic nie umieją zrobić.
14.11.2015 (15:56)
avatarRzyiecz (30)
W SMITE nie ma "łatwych" czy "trudnych" linii, tak samo nie ma "łatwych" i "trudnych" bogów. Wszystko zależy od spospobu w jaki grasz. Pewnego razu spotkałem Artemis jako supporta i Chaac'a jako adc .__.
14.11.2015 (19:33)
avatarR3krut (17)
Na ADC bym tak nie patrzył przy wyborze suppa. Jeśli chodzi o ligi to patrzymy na przeciwnego suppa i team. Geb np. z neith jest dobry. Mam nadzieję że nie musze wytłumaczyć dlaczego. Ale nie wybrałbym go jeśli przeciwny ma Aresa(dobry Ares wie jak powinien grać przeciwko gebowi). Suppy są sytuacyjne. Bazują bardziej na innym teamie niż na sqoim
15.11.2015 (11:30)
avatarm4rain (93)
ja od swojego początku gry grałem tylko ADC, znam taktyczne aspekty gry na tej pozycji ale mam jakiś problem z celowaniem, nie wiem moze jakas zła myszka, słaby refleks, nie wiem. suppa zawsze omijałem jak tylko sie da. ymirem wbiłem I gdzies na assaultach i tyle było. ale nagle stwierdziłem ze jesli nie ma ze mnie pozytku jako adc to bede go bronił i przerzuciłem sie na supporta. Jak kiedys tego nienawidziłem tak teraz gram tylko nimi. Jest ciezko, duzo od nas zalezy w całej grze, ale mimo ze nie zabijam praktycznie nic to satysfakcja ze statów 0/0/30 jest ogromna. a najelpszy item według mnie dla suppa jest blink. co w dobrym momencie zrobiony blink moze wyczynic to kazdy bedzie pod wrazeniem.

Przeciwna drużyna w late robi GF. Jestem sam Sylvanusem i Agnim. Czekam na blinka. Koncówka zycia gold fury. blink ! Ult ! Wszyscy w jednym miejscu podskakują do góry, Agni swój ult i pozamiatane. Wszyscy dead, GF skradzione. Chwile potem wygrywamy cały mecz. Widziec w lobby na czacie: fucking sylvanus ult- bezcenne
15.11.2015 (15:29)
avatarjankowalski (11)
Wszystko wporzo ... tez lubie grac suppem. Moim zdaniem co do tabelki z tankami ymir dobrze wspolpracuje tez z meduza. Ymir 3 medusa ulti no i sajonara. A poza tym wszystko oki ... pomocne dla początkujących
15.11.2015 (19:12)
avatarkarolmiszczu (13)
Mówicie co chcecie, moim ulubionym supportem zawsze będzie Bachus
15.11.2015 (19:40)
avatarSilentShy (28)
Dla mnie Sylvanus najlepszy:D Combo 1/3, heal i lepszy push od innych supportów.
15.11.2015 (20:17)
avatarkarolmiszczu (13)
Uwielbiam to uczucie kiedy wbijam się z bliska w kupę wrogów, ultuje i patrzę jak team wbija kille...
15.11.2015 (21:35)
avatarSetek (54)
A ja LO
16.11.2015 (21:31)
avatarSetek (54)
Ucięło mi pół komentarza :/ miało być LOVE KUMBA!
16.11.2015 (21:32)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany/zarejestrowany Zarejestruj się!